Defibrylacja AED
Defibrylacja to terapia stosowana często w przypadku zagrażających życiu zaburzeń rytmu serca, zwłaszcza migotania przedsionków. Defibrylacja polega na dostarczeniu impulsu elektrycznego do serca za pomocą urządzenia nazywanego defibrylatorem. Przywraca to prawidłowe pobudzenia mięśnia sercowego i umożliwia przywrócenie prawidłowego rytmu zatokowego przez naturalny stymulator w sercu.
Powszechnie pokutuje błędne przekonanie, że po nagłym zatrzymaniu krążenia wystarczy sama resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO) i wezwanie służb ratunkowych. RKO to środek tymczasowy, który utrzymuje przepływ krwi i dopływ tlenu do mózgu. Sama RKO nie przywróci prawidłowego rytmu serca w trakcie migotania komór (VF) lub tachykardii komorowej (VT). Defibrylacja umożliwia przeżycie – im szybciej się ją przeprowadzi, tym lepiej.
Pamiętaj! Każda minuta opóźnienia defibrylacji zmniejsza prawdopodobieństwo przeżycia poszkodowanego o 10‐12%.
Produkowanych jest wiele rodzajów defibrylatorów AED, ale wszystkie opierają się na takich samych zasadach działania. Po włączeniu urządzenia i przyklejeniu dwóch elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego, defibrylator sam analizuje i rozpoznaje migotanie komór. Gdy je wykryje, sam się naładuje i wyzwoli energię elektryczną wykonując defibrylację (w niektórych defibrylatorach, aby wykonać defibrylację, trzeba wcisnąć odpowiedni przycisk).
Użycie AED kolejność czynności
- jeżeli tylko możesz – rozpocznij RKO przed przyniesieniem AED;
- po przyniesieniu AED włącz urządzenie i postępuj zgodnie z poleceniami głosowymi lub wizualnymi;
- unikaj niepotrzebnych przerw – jeżeli ratujących jest 2, nie przerywaj RKO aż do momentu przyklejenia elektrod;
- w czasie, kiedy AED dokonuje analizy rytmu upewnij się, że nikt nie dotyka poszkodowanego;
- jeżeli AED wykryje migotanie komór, naciśnij przycisk defibrylacji zgodnie z poleceniem (w pełni zautomatyzowany AED wyładuje się samoczynnie);
- kontynuuj postępowanie zgodnie z dalszymi poleceniami głosowymi lub wizualnymi.
Aktualne ogólne zasady stosowania defibrylacji
- możliwie jak najszybciej od NZK
- pojedyncze wyładowania energii
- wartość każdego wyładowania stopniowo wzrasta do maksymalnie 360 J
- po wykonaniu pojedynczego wyładowania prowadzimy przez 2 min RKO, a następnie dokonujemy oceny aktualnego rytmu serca
- należy przestrzegać poprawnej techniki wykonania defibrylacji (miejsce przyłożenia, wielkość elektrod, docisk do skóry, środek przewodzący)
- nie należy stosować żelu o niskim przewodnictwie, np. żel do USG
- elektrody samoprzylepne są korzystniejsze i bezpieczniejsze - dają możliwość zarówno defibrylacji, jak i monitorowania EKG u pacjenta
- absolutnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa.