Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy w zakładzie pracy

Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy


Zawartość zakładowej apteczki pierwszej pomocy w Polsce nie jest określona przepisami prawa. Wyposażenie takiej apteczki w zakładzie pracy powinno być zawsze ustalane indywidualnie,  ponieważ powinna ona uwzględniać rodzaj prowadzonej działalności, liczbę pracowników oraz osób przebywających na terenie firmy, a także występujący rodzaj i poziom zagrożenia zdrowia i życia.  

Wyposażenie apteczki w zakładzie pracy powinno być zawsze ustalane indywidualnie, w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę lekarską. Przy ustalaniu wyposażenia, ale również liczby apteczek i miejsc usytuowania, należy ocenić zagrożenia i częstotliwość ich występowania na poszczególnych stanowiskach, opierając się na przeprowadzonej ocenie ryzyka zawodowego.
Powinno się również wziąć pod uwagę analizę wypadków przy pracy, w szczególności urazów, jakie wystąpiły lub mogą wystąpić.

W wyposażeniu apteczek w odpowiednie zestawy pierwszej pomocy może być pomocna niemiecka norma DIN. Norma wydawana przez Niemiecki Instytut Normalizacji jest stosowana dobrowolnie przez wiele firm. Producenci apteczek coraz częściej informują o zgodności wyposażenia swoich produktów z określoną normą DIN.

Co ważne, w apteczkach w pracy powinny znajdować się wyłącznie środki opatrunkowe. Nie powinny zawierać leków, środków i tabletek przeciwbólowych, kropli na żołądek czy serce oraz płynów dezynfekujących itp. Takie wkłady są dopuszczalne tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy wyznaczona osoba odpowiedzialna za udzielanie pierwszej pomocy i obsługę apteczek w firmie ma wykształcenie medyczne i jest upoważniona do podawania tego rodzaju leków i środków.

Podstawowymi produktami, jakie powinna zawierać, np. apteczka do biura (gdzie ryzyko wypadku jest niewielkie) to: zestaw plastrów opatrunkowych, podstawowe bandaże (elastyczne i z kompresem), chusteczki do przemywania ran i skaleczeń, kompresy na rany i oparzenia, chusty: trójkątna i opatrunkowa, koc termiczny, nożyczki, maseczka do sztucznego oddychania i jednorazowe rękawiczki winylowe.

Zakładowa apteczka pierwszej pomocy – przepisy:

Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26.09.1997 r.
w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.)


  Apteczka pierwszej pomocy

Zobacz produkty

Apteczka pierwszej pomocy przenośna Cederroth First Aid Kit Large- duża REF 390102

Apteczka pierwszej pomocy przenośna Cederroth First Aid Kit Large- duża REF 390102

Apteczka pierwszej pomocy duża Cederroth First Aid Kit Large REF 390102 to bardzo bogato wyposażona apteczka dedykowana dla przemysłu. Wykonana z..

Brutto: 378,22 zł Cena netto: 350,20 zł

Apteczka ścienna Cederroth First Aid & Burn Station REF 51011003

Apteczka ścienna Cederroth First Aid & Burn Station REF 51011003

Apteczka ścienna pierwszej pomocy Cederroth First Aid & Burn Station REF 51011003 to produkt dedykowany dla przemysłu i osób, które pracują..

Brutto: 1194,09 zł Cena netto: 1105,64 zł

Apteczka pierwszej pomocy przenośna Cederroth First Aid Kit XL- bardzo duża REF 390103

Apteczka pierwszej pomocy przenośna Cederroth First Aid Kit XL- bardzo duża REF 390103

Apteczka pierwszej pomocy przenośna Cederroth First Aid Kit - XL REF 390103 to najlepiej wyposażona apteczka przenośna z rodziny Cederroth. Dedyk..

Brutto: 1003,88 zł Cena netto: 929,52 zł