Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy w zakładzie pracyZawartość zakładowej apteczki pierwszej pomocy w Polsce nie jest określona przepisami prawa. Wyposażenie takiej apteczki w zakładzie pracy powinno być zawsze ustalane indywidualnie,  ponieważ powinna ona uwzględniać rodzaj prowadzonej działalności, liczbę pracowników oraz osób przebywających na terenie firmy, a także występujący rodzaj i poziom zagrożenia zdrowia i życia.  

Wyposażenie apteczki w zakładzie pracy powinno być zawsze ustalane indywidualnie, w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę lekarską. Przy ustalaniu wyposażenia, ale również liczby apteczek i miejsc usytuowania, należy ocenić zagrożenia i częstotliwość ich występowania na poszczególnych stanowiskach, opierając się na przeprowadzonej ocenie ryzyka zawodowego.
Powinno się również wziąć pod uwagę analizę wypadków przy pracy, w szczególności urazów, jakie wystąpiły lub mogą wystąpić.

W wyposażeniu apteczek w odpowiednie zestawy pierwszej pomocy może być pomocna niemiecka norma DIN. Norma wydawana przez Niemiecki Instytut Normalizacji jest stosowana dobrowolnie przez wiele firm. Producenci apteczek coraz częściej informują o zgodności wyposażenia swoich produktów z określoną normą DIN.

Co ważne, w apteczkach w pracy powinny znajdować się wyłącznie środki opatrunkowe. Nie powinny zawierać leków, środków i tabletek przeciwbólowych, kropli na żołądek czy serce oraz płynów dezynfekujących itp. Takie wkłady są dopuszczalne tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy wyznaczona osoba odpowiedzialna za udzielanie pierwszej pomocy i obsługę apteczek w firmie ma wykształcenie medyczne i jest upoważniona do podawania tego rodzaju leków i środków.

Podstawowymi produktami, jakie powinna zawierać, np. apteczka do biura (gdzie ryzyko wypadku jest niewielkie) to: zestaw plastrów opatrunkowych, podstawowe bandaże (elastyczne i z kompresem), chusteczki do przemywania ran i skaleczeń, kompresy na rany i oparzenia, chusty: trójkątna i opatrunkowa, koc termiczny, nożyczki, maseczka do sztucznego oddychania i jednorazowe rękawiczki winylowe.

Zakładowa apteczka pierwszej pomocy – przepisy:

Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26.09.1997 r.
w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.)
Zobacz produkty

Apteczka ścienna pierwszej pomocy Cederroth First Aid Station

Apteczka ścienna pierwszej pomocy Cederroth First Aid Station

Apteczka ścienna pierwszej pomocy Cederroth First Aid Station REF 490920 ma teraz ulepszoną zawartość, odpowiednią do opatrywania wielu ro..

Brutto: 783,09 zł Cena netto: 725,08 zł

Apteczka pierwszej pomocy przenośna Cederroth First Aid Kit XL

Apteczka pierwszej pomocy przenośna Cederroth First Aid Kit XL

Apteczka przemysłowa pierwszej pomocy przenośna Cederroth First Aid Kit - XL REF 390103. Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy idealnie dopasowane jak..

Brutto: 839,93 zł Cena netto: 777,71 zł

Apteczka pierwszej pomocy przenośna duża Cederroth First Aid Kit Large

Apteczka pierwszej pomocy przenośna duża Cederroth First Aid Kit Large

Apteczka pierwszej pomocy duża Cederroth First Aid Kit Large REF 390102. Dobrze wyposażona apteczka przemysłowa, wykonana z wytrzymałego materiału pod..

Brutto: 316,45 zł Cena netto: 293,01 zł

Apteczka ścienna pierwszej pomocy Cederroth First Aid & Burn Station

Apteczka ścienna pierwszej pomocy Cederroth First Aid & Burn Station

Apteczka ścienna pierwszej pomocy Cederroth First Aid & Burn Station REF 5101103.  Apteczka przemysłowa dodatkowo wyposażona w środki na op..

Brutto: 1029,13 zł Cena netto: 952,90 zł