Technologia cprINSIGHT w defibrylatorach AED LIFEPAK CR2
Wprowadzenie technologii analizy cprINSIGHT do defibrylatora AED LIFEPAK CR2 umożliwiło skrócenie długości przerw na analizę EKG i ładowanie urządzenia (przy całkowitym wyeliminowaniu wielu przerw), pozostawiając więcej czasu na wykonywanie ucisków klatki piersiowej i zapewniając tym samym zwiększenie odsetka czasu aktywnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Ten zastrzeżony algorytm przetwarza w trakcie ucisków klatki piersiowej EKG pacjenta i dane impedancji w celu zaklasyfikowania rytmu jako:
- kwalifikującego się do wykonania wstrząsu (S)
- niekwalifikującego się do wykonania wstrząsu (NS
- braku decyzji (ND)
Jeżeli rytm EKG zostanie zaklasyfikowany jako S, przerwa zostaje skrócona wyłącznie do czasu niezbędnego na zaprzestanie czynności ratownika i wykonanie wstrząsu; następuje wyeliminowanie okresu bezczynności przeznaczonego na analizę EKG i ładowanie AED.
Jeżeli rytm zostanie zaklasyfikowany jako NS, można całkowicie wyeliminować przerwę na analizę, co pozwoli na nieprzerwane wykonywanie RKO.
Jeżeli rytm zostanie zaklasyfikowany jako ND, urządzenie CR2 wyda polecenie przerwy w resuscytacji krążeniowo-oddechowej i użyje algorytmu konwencjonalnego systemu powiadamiania o konieczności wykonania wstrząsu.
Technologia cprINSIGHT zapewnia redukcję przerw w uciskach
Zamieszczony poniżej schemat ilustruje, w jaki sposób technologia analizy cprINSIGHT może przyczynić się do skrócenia czasu przerw w RKO. Zarówno w przypadku scenariusza z rytmem defibrylacyjnym (wstrząs zalecany), jak i niedefibrylacyjnym (wstrząs niezalecany), następuje wyeliminowanie potrzeby wykonania podczas analizy rytmu dwóch poleceń. W scenariuszu z zaleceniem wstrząsu - zaprzestania na dziesięć (10) sekund wykonywania RKO, a w scenariuszu niezalecającym wstrząsu - 14-sekundowej przerwy.
Dokładność cprINSIGHT
Ponieważ cprINSIGHT służy do oceny rytmu pacjenta w trakcie wykonywania ucisków, liczba błędnych decyzji dotyczących rytmu, których przyczyną był ruch związany z kompresją klatki piersiowej, jest w znacznym stopniu zredukowana, jeżeli w ogóle, w większości przypadków, nie wyeliminowana.
Walidację algorytmu przeprowadzono poprzez wprowadzenie segmentów krzywych EKG uzyskanych u pacjentów z zatrzymaniem krążenia i zarejestrowanie decyzji o wykonaniu lub niewykonaniu defibrylacji. Podjęta przez algorytm decyzja o wykonaniu lub niewykonaniu defibrylacji została, w przypadku każdego segmentu krzywej EKG, porównana z decyzją podjętą przez trzech ekspertów klinicznych, którzy zaklasyfikowali te pojedyncze segmenty EKG do odpowiednich grup rytmu i tym samym wydali zalecenie wykonania lub niewykonania defibrylacji.
Użyty do walidacji algorytmu zestaw testowy cprINSIGHT składał się z 2775 segmentów EKG i impedancji uzyskanych z dziesięciu punktów ratownictwa medycznego, zlokalizowanych na terenie Ameryki Północnej i Europy. Wykorzystano również osobny, pediatryczny zestaw testowy cprINSIGHT liczący 699 segmentów krzywych pochodzących od pacjentów pediatrycznych, uzyskany z dwóch punktów ratownictwa medycznego. W badaniu uwzględniono przypadki, w których RKO wykonywano ręcznie lub za pomocą systemu do kompresji klatki piersiowej LUCAS®.
Dane z defibrylatorów AED LIFEPAK użytych w terapii pacjentów przesłano w postaci cyfrowej i dostarczono do firmy Stryker Emergency Care. W przypadku artefaktów, które uniemożliwiały interpretację rytmu serca pacjenta w trakcie RKO, eksperci kliniczni określili go na podstawie analizy przerw w RKO. Długość segmentów użytych do testowania algorytmu wynosiła co najmniej 30 sekund.
W Tabeli 1 przedstawiono wyniki analiz przeprowadzonych z użyciem zestawów testowych cprINSIGHT pochodzących z defibrylatorów AED LIFEPAK CR2 w kontekście wymogów normy IEC 1 60601-2-4 dotyczącej defibrylacji oraz zaleceń Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA). Zalecenia AHA i wymagania IEC 60601-2-4 są oparte na wolnych od artefaktów danych EKG. Wyniki te podano wyłącznie w celach informacyjnych.
Tabela 1: Wymagania IEC 60601-2-4 i wyniki uzyskane przy zastosowaniu technologii analizy cprINSIGHT dla zestawu danych cprINSIGHT
Kategoria rytmu | Wymóg | Wynik testu |
Kwalifikujące się do defibrylacji (czułość) nieregularne VF | powyżej 90% | Osiągnięty |
Niekwalifikujące się do defibrylacji (swoistość) | powyżej 95% | Osiągnięty |
Po wprowadzeniu do sprzedaży defibrylatora CR2, przeanalizowano dane z 132 kolejnych zdarzeń OHCA10. Analizy 2-4 stanowiły 90% wszystkich analiz cprINSIGHT (pierwsza analiza oparta była na tradycyjnym systemie powiadamiania o wstrząsie (SAS); kolejne analizy wykorzystywały algorytm cprINSIGHT).
Przez około 70% czasu system cprINSIGHT podejmował decyzje S lub NS, przy czułości 90-100% i swoistości 100%. Najwyższą szansę na pomyślną resuscytację mają pacjenci z rytmem kwalifikującym się do wstrząsu. System cprINSIGHT podjął decyzję w przypadku 94% analiz rytmu wymagającego defibrylacji, przy czym wszystkie decyzje, z wyjątkiem jednej, były prawidłowe.
W badaniu tym odsetek czasu aktywnej resuscytacji wynosił 85-88%.
Wniosek
Technologia analizy cprINSIGHT została opracowana w celu zminimalizowania przerw i zmaksymalizowania odsetka czasu aktywnej resuscytacji podczas leczenia pacjentów z NZK z zastosowaniem defibrylatora AED LIFEPAK CR2. Algorytm ten można stosować w przypadku pacjentów pediatrycznych. Jest on kompatybilny z systemem kompresji klatki piersiowej LUCAS. Za pośrednictwem testów i opublikowanych danych wykazano bardzo wysoki poziom jego dokładności.