Resuscytacja kobiet – dlaczego jest tematem tabu?
Badanie AHA (American Heart Association) z 2018 roku wykazało, że w przypadku nagłego zatrzymania krążenia w miejscu publicznym kobiety mają o 23% mniejszą szansę na przeżycie. Porównując udzielanie pierwszej pomocy kobietom i mężczyznom, tym drugim pomagano częściej, bo aż w 45% przypadków.
Resuscytacja kobiet według badań
Badanie AHA (American Heart Association) z 2018 roku wykazało, że w przypadku nagłego zatrzymania krążenia w miejscu publicznym kobiety mają o 23% mniejszą szansę na przeżycie. Porównując udzielanie pierwszej pomocy kobietom i mężczyznom, tym drugim pomagano częściej, bo aż w 45% przypadków. Zarówno w sytuacji przeprowadzania RKO u mężczyzny jak i kobiety konieczne jest odsłonięcie klatki piersiowej. W przypadku kobiet konieczne jest usunięcie biustonosza, gdyż na środku mostka znajduje się usztywniona część, która zakłóca wykonywanie masażu serca. Konsternacja z tym związana prawdopodobnie jest przyczyną tego, że kobiety ratowane są z opóźnieniem.
Z czego wynika mniejsza szansa kobiet na przeżycie?
Czy to wstyd, obawy związane z kontaktem fizycznym, strach przed oskarżeniem o molestowanie, a może przed zrobieniem "większej" krzywdy? Zastanówmy się nad tym.
- Wstyd i kontakt fizyczny- większość z nas – niezależnie od płci – nie czułoby się komfortowo, dotykając obcej kobiety w miejscu publicznym. Spowodowane to jest kulturą społeczną, uprzedzeniami, ale także słabą edukacją na temat udzielania pierwszej pomocy kobietom.
- Strach przed oskarżeniem o niestosowne zachowanie- uciskanie klatki piersiowej podczas wykonywania RKO związane jest z koniecznością usunięcia odzieży w tym także biustonosza. Na środku mostka znajduje się jego usztywniona część, która przeszkadza w prawidłowym wykonywaniu masażu serca. Podczas szkoleń często pojawia się pytanie, czy to stosowne. Oczywiście, że tak, jest elementem prawidłowego postępowania i nie jest niczym niewłaściwym. Odsłonięcie klatki piersiowej i samych piersi ściśle związane jest z wyższą koniecznością, jaką jest ratowanie życia.
- Obawa przed zrobieniem "większej" krzywdy- z pewnością strach ten wynika z odmiennej anatomii kobiet, które są drobniejsze, wydają się bardziej kruche. Nic bardziej mylnego. Niezależnie od tego komu udzielamy pierwszej pomocy, największą szkodą jest bezczynność w sytuacji zagrożenia życia. Czym będą siniaki lub złamanie żeber w porównaniu do poważnych konsekwencji zdrowotnych lub śmierci?
Jak uchronić kobiety i przełamać tabu?
- Edukacja i kampanie społeczne- zwiększenie świadomości na temat pierwszej pomocy, oraz organizowanie kampanii społecznych, kursów i szkoleń, które pomogą zmniejszyć strach przed udzielaniem pomocy. Inwestujmy w edukację dzieci i młodzieży, oswajajmy ich z widokiem przeprowadzanego RKO.
- Symulacje i praktyczne ćwiczenia- ważnym elementem jest także prowadzenie realistycznych ćwiczeń pierwszej pomocy, w których uczestnicy uczą się udzielania pomocy kobietom bez skrępowania. Prowadząc kursy zauważamy, że przeprowadzanie RKO u kobiet jest wydłużone o kilkanaście sekund, zanim kursant rozpocznie udzielanie pierwszej pomocy. Modele szkoleniowe powinny uwzględniać różne sylwetki, w tym kobiece, aby uczestnicy kursów mogli się oswoić.
Prestan - rewolucja na rynku fantomów do resuscytacji
18.09.2024 roku firma Prestan ogłaszając w Ohio wprowadzenie na rynek pierwszego na rynku realistycznie wyglądającego manekina kobiety rewolucjonizował rynek sprzętu medycznego. Nowy fantom posiada anatomicznie odwzorowane piersi i umożliwia przeprowadzenie profesjonalnego kursu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Zaprojektowany zachowując realizm dla oka i dotyku- skóra bardziej przypomina ludzką w porównaniu do innych fantomów dostępnych na rynku. Fantom wyposażony we wskaźniki led informujące o prawidłowym tempie uciskania, a także w sygnał dźwiękowy „klik-klak”, mówiący o prawidłowej głębokości uciskania klatki piersiowej. Marka Prestan tworząc nowy fantom przyczynia się do zwiększenia przeżywalności kobiet, do przełamywania tabu związanego z kobiecą anatomią.
Skuteczne ratowanie życia
Ratowanie życia nie może być uzależnione od płci osoby poszkodowanej. Niestety, tabu związane z ratowaniem życia kobiet wciąż jest bardzo mocno widoczne, statystyki jasno pokazują, że kobiety są rzadziej ratowane w nagłych sytuacjach. Zmiana świadomości społeczeństwa wymaga edukacji, szkoleń jak i kiedy używać AED, kursów pierwszej pomocy i przełamywania stereotypów, dzięki czemu będzie większa szansa na skuteczne ratowanie życia.
Zobacz ofertę fantomów do resuscytacji
Zobacz produkty
Fantom KOBIETA do nauki resuscytacji dorosły Prestan Professional CPR-AED-LED kat. PP-AFM-100M-M
Fantom KOBIETA do resuscytacji postać dorosła Prestan Professional CPR-AED-LED to pierwszy na rynku realistycznie wyglądający manekin K..
Brutto: 1250,00 zł Cena netto: 1016,26 zł
Nakładka kobiecej piersi do fantomów PRESTAN
Nakładka kobiecej piersi do fantomów PRESTAN - stworzona do przeprowadzania szkoleń z zakresu pierwszej pomocy, jej celem jest przełamywanie niechęci ..
Brutto: 85,01 zł Cena netto: 69,11 zł