Płukanie oka. Jak zapobiec szkodliwemu działaniu niebezpiecznych dla oczu substancji?

Płukanie oka. Płuczka do oczu


W miejscu pracy, w którym ryzyko uszkodzenia wzroku jest duże, np. na budowach, w magazynach, kuchniach przemysłowych, halach przemysłowych i laboratoriach, należy koniecznie stosować odpowiedni sprzęt pierwszej pomocy.

Do przedostania się substancji drażniącej do oka dochodzi najczęściej w wyniku wybuchu akumulatora, narażenia na kontakt z drobinami ługu, amoniaku, cementu, wapna, przemysłowych płynów do naczyń, środków czyszczących, niektórych proszków do prania, środków odtłuszczających, farby sody kalcynowanej i kleju. Również drobiny metali, brud i kurz należy natychmiast wymyć z oka, aby nie pozostały w nim na dłużej.

Jeśli doszło do kontaktu oka z niebezpieczną substancją, szybkie udzielenie pierwszej pomocy ma decydujące znaczenie w kontekście uratowania wzroku. Niniejsza tekst pomoże Ci pogłębić wiedzę na temat pierwszej pomocy w przypadku uszkodzeń oczu.


Płukanie i ratowanie oczu


  • Szybko zacznij  przemywanie oka

    Efekt jest najlepszy w pierwszych sekundach po kontakcie oczu z substancją niebezpieczną.


  • Przemywaj mocno

    Podczas przemywania oko musi być otwarte. Aby utrzymać oko otwarte, należy sobie pomóc palcami.


  • Przemywaj długo

    Przemywaj oko/oczy przez co najmniej 15 minut. Użyj kilku butelek roztworu lub kontynuuj przemywanie w stacjonarnej myjce do oczu.


W przypadku uszkodzenia oka należy pamiętać, aby zawsze zasięgnąć porady lekarza! Najlepiej zabrać kilka butelek roztworu do przemywania na czas transportu do szpitala. Jeśli nie ma dostępu do środków pierwszej pomocy, użyć letniej wody i kubka.

Zobacz produkty

Stacja do płukania oczu Cederroth

Stacja do płukania oczu Cederroth

Stacja płukanek do oczu Cederroth 721500 została opracowana, by ułatwić szybkie udzielanie pomocy. Zawartość zamknięta jest pod przejrzystą pokrywą z ..

Brutto: 587,38 zł Cena netto: 543,87 zł

Spray do oczu i ran Cederroth Eye & Wound Cleansing Spray 726000

Spray do oczu i ran Cederroth Eye & Wound Cleansing Spray 726000

Spray do oczu i ran Cederroth Eye & Wound Cleansing Spray 726000. Aerozol do oczyszczania i wypłukiwania pyłu i zanieczyszczeń z oczu i ran. Aeroz..

Brutto: 57,23 zł Cena netto: 46,53 zł

Płukanka do oczu Cederroth 500 ml z uchwytem ściennym

Płukanka do oczu Cederroth 500 ml z uchwytem ściennym

Płukanka do oczu Cederroth 7251 o pojemności 500 ml z uchwytem ściennym Cederroth 7200 to praktyczne rozwiązanie do przechowywania płukanek.Uchwyt ści..

Brutto: 109,74 zł Cena netto: 89,22 zł

Kieszonkowa płukanka do oczu

Kieszonkowa płukanka do oczu

Kieszonkowa płukanka do oczu Cederroth Eye Wash Pocket (7221). Płukanka do oczu w małej butelce, którą bezpiecznie można nosić w kieszeni lub podręczn..

Brutto: 65,31 zł Cena netto: 53,10 zł