Oczomyjki i prysznice bezpieczeństwa - do czego służą

Oczomyjki i prysznice bezpieczeństwa

Oczomyjki i prysznice bezpieczeństwa służą do awaryjnego płukania oczu, twarzy oraz całego ciała po kontakcie z różnego rodzaju substancjami niebezpiecznymi (toksycznymi i żrącymi), mogą także posłużyć do schłodzenia ciała po przegrzaniu, a nawet do bezpośredniego gaszenia ognia powstałego na ubraniu lub ciele człowieka. Prysznice bezpieczeństwa bardzo dobrze sprawdzą się także do płukania kombinezonów ochronnych z substancji chemicznych. Bezpieczeństwo w miejscu pracy w dzisiejszych czasach jest kwestią priorytetową, dlatego tak ważne jest , aby zapewnić możliwość skutecznego udzielenia pierwszej pomocy po wypadkach.

Prysznice bezpieczeństwa i oczomyjki to urządzenia zaliczane do szerokiej grupy środków doraźnej pierwszej pomocy, mogą one ratować życie i zdrowie człowieka, dlatego powinny stanowić element całego systemu zabezpieczeń w zakładach przemysłowych. W niektórych gałęziach przemysłu są one wręcz wymagane przez Rozporządzenie Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej z dnia 26 wrześnie 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

 W ofercie posiadamy szeroką gamę produktów, które można zastosować w zależności od charakterystyki danego miejsca pracy. Przy montażu prysznicy i oczomyjek należy uwzględnić odległość od zagrożonych stanowisk pracy oraz możliwości techniczne pomieszczenia ale też dostęp do źródła wody i odpływu.

Oczomyjki pod względem konstrukcji można podzielić na:

Ze względu na ilość dysz (głowic) płuczących wyróżniamy oczomyjki:

  • pojedyncze z jedną dyszą płuczącą wysuwaną na wężu: TOF 1100/5
  • podwójne z dwoma dyszami płuczącymi wysuwanymi na wężu TOF 1100/30
  • podwójne z dwoma dyszami i misą (bez węża): TOF 1100/300


Najprostsze urządzenia do płukania oczu wyposażone zostały w pojedynczą głowicę na wężu z możliwością manewrowania i wykorzystania także do płukania ciała. Myjki z dwoma dyszami służą do płukania obu oczu jednocześnie, niektóre z nich wyposażone są w misę ze stali nierdzewnej lub ABS, przez którą brudna woda po płukaniu dostaje się bezpośrednio do odpływu. Myjki z misą nie mają możliwości wysuwania dysz na wężu, żeby z nich skorzystać należy pochylić się na urządzeniem i przyłożyć oczy do dysz. Oczomyjka może stanowić urządzanie niezależne lub występować razem z prysznicem jako urządzenie łączone.

W różnych modelach oczomyjek można aktywować strumień wody na różne sposoby. W oczomyjkach na wężach uruchomienie następuje po naciśnięciu rączki, w modelach z misą wystarczy przesunąć dźwignię ręką, łokciem. Niektóre modele są wyposażone w dodatkową funkcję uruchamiania wody przez naciśnięcie pedała nożnego. W modelach umieszczonych na platformach zastosowano technologię natychmiastowego uruchamiania strumienia wody po wejściu na stanowisko płukania, w takim przypadku nie trzeba nawet używać dłoni.


Warto pamiętać, że dysze (głowice) oczomyjek zostały specjalnie konstrukcyjnie przystosowane do kontaktu z oczami. W przypadku oczomyjek TOF w momencie spoczynku głowice chronione są przez specjalne antyalergiczne nakładki, które blokują dopływ kurzu i innych zanieczyszczeń. Wewnątrz głowic znajdują się filtry oczyszczające wodę z drobnych zanieczyszczeń. Urządzenia te wyposażone zostały także w zawory, które regulują ciśnienie wody i nie dopuszczają do sytuacji, w której zbyt wysokie ciśnienie mogłoby doprowadzić do uszkodzenia oczu.


Prysznice bezpieczeństwa zwane inaczej prysznicami laboratoryjnymi mogą występować w wersjach:


Prysznice generują rozproszony strumień wody o średnicy określonej normą EN 15154, który skutecznie spłukuje całe ciało docierając w każde miejsce, jest to możliwe dzięki specjalnym dyfuzorom, które skutecznie rozpraszają wodę. Niektóre modele pryszniców są dodatkowo wyposażone w oczomyjkę na wężu lub z misą. Strumień wody w prysznicach uruchamiamy przez pociągnięcie za wiszącą rączkę lub naciśniecie pedału nożnego, natomiast w prysznicach na platformach zastosowano technologię natychmiastowego uruchamiania strumienia wody po wejściu na stanowisko płukania, w takim przypadku nie trzeba nawet używać dłoni.


Prysznice i oczomyjki przenośne posiadają własne źródło wody i mogą być używane w miejscach gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci wodociągowej. Wyróżniamy dwa rodzaje takich urządzeń:

  • urządzenia, w których woda znajduje się pod ciśnieniem i można ich użyć w każdej pozycji i w każdym miejscu: TOF 1100/250
  • urządzenia zasilanie grawitacyjnie, w których strumień wody uruchamiany jest dzięki sile grawitacji. Tego rodzaju urządzenie można przenosić w różne lokalizacje ale działają tylko w określonej pozycji, nie można nimi manewrować w trakcie płukania. Przykładem takiego urządzenia jest: HAWS 7501  Oczomyjki i prysznice bezpieczeństwaPłuczki do oczu

Zobacz produkty

Prysznic bezpieczeństwa przenośny TOF 1100/250

Prysznic bezpieczeństwa przenośny TOF 1100/250

Przenośny prysznic bezpieczeństwa TOF 1100/250 to urządzenie do awaryjnego płukania oczu i ciała po kontakcie z substancjami chemicznymi występuj..

Brutto: 2533,80 zł Cena netto: 2060,00 zł

Oczomyjka montowana do blatu - na wężu TOF 1100/5

Oczomyjka montowana do blatu - na wężu TOF 1100/5

Oczomyjka montowana do blatu TOF 1100/5 z pojedynczą wysuwaną głowicą natryskową na wężu to urządzenie do awaryjnego płukania oczu..

Brutto: 1105,77 zł Cena netto: 899,00 zł

Prysznic bezpieczeństwa z oczomyjką TOF 1100/370

Prysznic bezpieczeństwa z oczomyjką TOF 1100/370

Prysznic bezpieczeństwa z oczomyjką TOF 1100/370 to urządzenie do awaryjnego płukania oczu i ciała po kontakcie z substancjami chemicznymi występ..

Brutto: 2902,80 zł Cena netto: 2360,00 zł