Na co zwrócić uwagę przy wyborze defibrylatora AED
Na rynku mamy do czynienia z różnymi modelami defibrylatorów AED wielu producentów. Najczęściej głównym kryterium przy wyborze urządzenia jest cena, parametry użytkowe schodzą na dalszy plan. Defibrylator kupujemy raz na wiele lat, dlatego warto zainteresować tym, co oferują konkretni producenci i skąd wynikają różnice w cenach pomiędzy nimi.
Defibrylator może przez kilka lat wisieć w szafce nieużywany, ale w tej jednej najważniejszej chwili, kiedy będzie trzeba ratować ludzkie życie, musi być gotowy i powinien zapewnić pacjentowi szereg rozwiązań, które będą miały bezpośrednie przełożenie na zwiększenie szans jego przeżycia.
Wybór defibrylatora AED - na co zwracać uwagę:
- maksymalna moc defibrylacji – tańsze modele zazwyczaj oferują najwyższą wartość na poziomie 200 J. Warto jednak wybrać model, który oferuje 360 J. Wstrząsy dozowane są w sposób narastający i jeśli niższa wartość nie wystarczy do przywrócenia akcji serca, urządzenie zwiększa moc kolejnych wyładowań aż do wartości maksymalnej. W niektórych wypadkach 200 J może nie wystarczyć.
- elektrody pediatryczne i tryb pediatryczny – w tańszych modelach elektrody dla dorosłych i pediatryczne są dostarczone osobno, więc jeśli zajdzie potrzeba użycia urządzenia w trybie pediatrycznym, najpierw trzeba wymienić elektrody. Lepszym rozwiązaniem zastosowanym w droższych modelach są elektrody uniwersalne, które można stosować u dorosłych oraz dzieci, wystarczy tylko jednym przyciskiem zmienić tryb na pediatryczny. Takie rozwiązanie skraca czas podjęcia akcji ratunkowej i zwalnia użytkownika z dodatkowych czynności w sytuacji stresowej.
- elektrody i bateria w jednym, czy jako osobne komponenty? Zdecydowanie to drugie rozwiązanie, dlatego że po użyciu defibrylatora w przypadku zintegrowanych elementów trzeba od razu wymienić całość. Jeśli mamy osobną baterię i elektrody wtedy obowiązuje wymiana po zużyciu poszczególnych elementów. Warto pamiętać, że bateria nie musi być wymieniona po każdej akcji ratowania życia, zdążają się także przypadki wyciągnięcia elektrod bez ich użycia gdzie bateria pozostaje nienaruszona, w przypadku elementów zintegrowanych po otwarciu elektrod całość należy wymienić.
- kompatybilność z systemem defibrylatorów stosowanych w karetkach – warto wiedzieć, że około 80% zespołów ratownictwa medycznego w karetkach i śmigłowcach używa sprzętu LIFEPAK. Jeśli pacjent w przestrzeni publicznej jest ratowany defibrylatorem marki LIFEPAK, to po przyjeździe karetki ratownicy tylko wyciągną wtyczkę i automatycznie podepną się pod swój defibrylator medyczny, bez konieczności wymiany elektrod.
- funkcja analizy rytmu serca w trakcie uciskania klatki piersiowej pacjenta – tę unikalną funkcję posiadają tylko defibrylatory LIFEPAK. Po tym, jak urządzenie wykona pierwszą analizę rytmu serca, każda kolejna zostanie wykonana bez konieczności przerywania uciskania, dzięki czemu zwiększymy szansę na uratowanie życia.
- funkcja łączności WI-FI i glokalizacja zapewniają wygodę administratorom urządzeń AED w przestrzeniach publicznych i firmach. Defibrylator sam kontroluje poprawność swojego działania i gotowość, a jeśli pojawia się problem, to administrator otrzymuje automatyczne powiadomienie na e-mali. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba tracić czasu na okresową kontrolę urządzeń. Defibrylator informuje także o konieczności wymiany baterii czy elektrod po upływie ich terminu ważności oraz wysyła raporty po zdarzeniach.
- sposób zamknięcia elektrod - czy są one zamknięte hermetycznie w taki sposób, żeby klej nie był narażony na wysychanie,
- warto sprawdzić, czy wybrany defibrylator spełnia wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji (European Resuscitation Council, ERC),
- polecam także sprawdzić, czy wybrany producent posiada serwis w Polsce,
- wyraźny głos komunikatów i funkcja płynnego dostosowania głośności do poziomu hałasu w otoczeniu. To, czy osoba używająca defibrylatora będzie w stanie usłyszeć i zrozumieć komunikaty nawet w głośnym otoczeniu, będzie miało bezpośredni wypływ na skuteczność jej działań,
- warto tez sprawdzić, czy wybrany model posiada metronom i czy działa on automatycznie, bez konieczności osobnego włączania. Metronom wyznacza rytm ucisków, który jest kluczowy podczas akcji resuscytacyjnej,
- należy zwrócić uwagę na okres gwarancji urządzenia i okres przydatności baterii i elektrod,
- warto zwrócić uwagę, czy konkretny model ma swój odpowiednik w wersji treningowej,
- wartości dodane, które oferują dystrybutorzy konkretnej marki, także są ważnym kryterium wyboru. Wartością dodaną mogą być bezpłatne szkolenia z obsługi urządzenia AED, pomoc w doborze odpowiednich systemów przechowywania, opieka posprzedażowa, różnego rodzaju programy promujące powszechny dostęp do defibrylatorów.
Defibrylacja, Defibrylator AED