Krzesła ewakuacyjne i materace ewakuacyjne

Krzesłą ewakuacyjne i materace ewakuacyjne


Krzesła ewakuacyjne i materace ewakuacyjne zapewniają praktyczne metody ewakuacji z budynków dla osób ze specjalnymi potrzebami.


Osoby ze szczególnymi potrzebami charakteryzują się cechami lub grupą cech zewnętrznych lub wewnętrznych, które decydują o tym, że nie są one w stanie samodzielnie przezwyciężyć różnych barier i uczestniczyć w różnych sferach życia na zasadzie równości z resztą społeczeństwa. Osoba ze szczególnymi potrzebami może być także osobą na co dzień zdrową lecz znajdującą się w charakterystycznych okolicznościach, które tymczasowo uniemożliwiają jej normalne funkcjonowanie. Osobą ze szczególnymi potrzeba może stać się każdy z nas.


Osoby ze szczególnymi potrzebami to:

 • osoby z dysfunkcją wzroku,
 • osoby z dysfunkcją słuchu,
 • osoby z dysfunkcją ruchu,
 • osoby chore psychicznie,
 • osoby upośledzone umysłowo,
 • kobiety w ciąży,
 • osoby starsze,
 • osoby chore,
 • osoby z tymczasowym problemem z poruszaniem,
 • osoby kontuzjowane (złamania, skręcenia, problemy z kręgosłupem itp.),
 • osoby z chorobami nagłymi (zawały, udary, omdlenia).


Ewakuacja osób ze szczególnymi potrzebami jest ściśle regulowana przez w ustawy i rozporządzenia:

 • §6 pkt. 1 lit. e Ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
 • §15 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r.
 • §4 ust. 1 pkt. 2 lit. i Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 września 2021 r. w sprawie uzgadniania projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego, projektu technicznego oraz projektu urządzenia przeciwpożarowego pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej.
 • Program Rządowy „Dostępność Plus 2018-2025” Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju


Statystyki wskazują, że około 5 do 8 mln osób w Polsce boryka się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, z czego około 10% dotkniętych jest niepełnosprawnością ruchową. Zapewnienie możliwości ewakuacji takich osób z budynków stanowi duże wyzwanie dla administratorów, zarządców budynków oraz projektantów. Polskie społeczeństwo starzeje się najszybciej w całej Unii Europejskiej w wyniku czego grupa osób o specjalnych potrzebach będzie stopniowo rosła.


Obecnie dostępne możliwości w zakresie ewakuacji:

 • windy ewakuacyjne i dźwigi (standardowe widny w momencie akacji ewakuacyjnej nie są dostępne, zazwyczaj zjeżdżają na dolne piętro i blokują się ze względów bezpieczeństwa),
 • krzesła ewakuacyjne,
 • materace ewakuacyjne,
 • prześcieradła ewakuacyjne.


Czas trwania ewakuacji z budynku wielopiętrowego bez użycia krzesła ewakuacyjnego wynosi od 3 do 5 minut na piętro w zależności od ilości pięter i liczby osób zaangażowanych w akcję. W takiej samej sytuacji przy zastosowaniu krzesła ewakuacyjnego czas te skraca się do około 1 minuty. Te kilka minut różnicy w skali wielu pięter może decydować o ludzkim życiu. Brak odpowiedniego sprzętu w niektórych przypadkach może zupełnie uniemożliwić przeprowadzenie ewakuacji tym samym doprowadzając do śmierci lub uszczerbku na zdrowiu ludzi, których można było uratować.

Krzesła ewakuacyjne

Inaczej nazywane także krzesłami kardiologicznymi lub transportowymi to urządzenia wyposażone w szereg różnych rozwiązań technicznych (w zależności od modelu), które umożliwiają szybkie wyprowadzenie z budynków osób, które nie potrafią samodzielnie się ewakuować. Krzesła ewakuacyjne pozwalają w bezpieczny sposób pokonywać schody i mogą być używane do transportu osób o specjalnych potrzebach także w warunkach nie związanych z ewakuacją. Przy pomocy dwóch operatorów można za pomocą krzesła transportować osoby o specjalnych potrzebach także w górę.

Krzesła kardiologiczne pozwalają ratownikom transportować pacjentów w miejscach gdzie ze względu na bariery architektoniczne nie można użyć tradycyjnych noszy (małe pomieszczenia, wąskie przejścia, załamane korytarze ze schodami, kręte schody itp.). Należy pamiętać, że pacjenci z określoną grupą chorób i urazów nie powinni być przenoszeni na rękach ponieważ może to powodować pogłębianie urazów i dodatkowy ból. W momentach ewakuacji przenoszenie pacjentów, nie dość że może okazać się dla nich szkodliwe, to jeszcze absorbuje wiele osób, które w tym czasie mogłyby podejmować inne czynności w procesie ewakuacji.

Przy użyciu krzesła ewakuacyjnego można przeprowadzić ewakuację jednej osoby przy zaangażowaniu tylko jednego ratownika.


Materac ewakuacyjny

Służy do bezpiecznej ewakuacji osób ze specjalnymi potrzebami. Na materacu można przenosić osoby w pozycji leżącej, bezpiecznej. Materace doskonale sprawdzają się w wąskich klatkach schodowych, oraz wszędzie tam gdzie nie ma możliwości użycia krzesła ewakuacyjnego ze względu na bariery architektoniczne. Ewakuacja przy użyciu materac polega na ciągnięciu po podłożu i schodach osoby leżącej na materacu.

Materac wyposażony jest w specjalną piankę, która amortyzuje wszelkie nierówności podłoża, także na schodach. Osoba umieszczona na materacu jest zabezpieczona specjalnymi pasami i materiałem tworzącym tzw. kokon. Dzięki tego rodzaju rozwiązaniom nie ma możliwości wypadnięcia z materaca podczas ewakuacji. Niektóre modele oferują dodatkowo usztywnienie głowy, które może okazać się konieczne w przypadku osób z urazami kręgosłupa.


Prześcieradło ewakuacyjne

Służy do ewakuacji z budynków osób chorych, leżących, które ze względu na swoje dolegliwości nie mogą samodzielnie się poruszać. Prześcieradło umieszcza się na stałe pod materacem łóżkowym i w razie potrzeby można go użyć w ciągu kilku sekund i przeprowadzić skuteczną ewakuację z użyciem materaca z łóżka.

Prześcieradło ewakuacyjne dzięki specjalnym rękawom z rzepami tymczasowo staje się materacem ewakuacyjnym i umożliwia ciągnięcie pacjenta w taki sam sposób, jak to odbywa się z użyciem standardowego materaca ewakuacyjnego. Prześcieradło oplata osobę ewakuowaną wraz z materacem tworząc kokon, który uniemożliwia jej wypadnięcie podczas akcji. W normalnych warunkach pacjent nie czuje ani nie widzi prześcieradła umieszczonego pod materacem. Prześcieradła ewakuacyjne sprawdzą się wszędzie tam gdzie użycie łóżek do ewakuacji staje się problematyczne ze względu na zbyt duże gabaryty i możliwość doprowadzenia do zatorów na korytarzach.

Prześcieradła stanowią też uzupełnienie wyposażenia ewakuacyjnego w przypadku placówek z dużą liczbą osób o specjalnych potrzebach.  Ewakuacja

Zobacz produkty

Materac ewakuacyjny COMFORT

Materac ewakuacyjny COMFORT

Materac ewakuacyjny COMFORT służy do awaryjnej ewakuacji po schodach i na poziomym podłożu osób o ograniczonej zdolności poruszania się. Tego rodzaju ..

Brutto: 2106,00 zł Cena netto: 1950,00 zł

Prześcieradło ewakuacyjne Standard

Prześcieradło ewakuacyjne Standard

Prześcieradło Standard służy do ewakuacji osób chorych i leżących z budynku. Prześcieradło umieszcza się na stałe pod materacem łóżkowym i w razie pot..

Brutto: 745,20 zł Cena netto: 690,00 zł

Krzesło ewakuacyjne ratunkowe Stryker 6254BASIC

Krzesło ewakuacyjne ratunkowe Stryker 6254BASIC

Krzesło ewakuacyjne ratunkowe Stryker. Krzesło transportowe zaprojektowane do ewakuacji osób niepełnosprawnych lub rannych ważących do 227 kilogramów ..

Brutto: 15622,23 zł Cena netto: 12701,00 zł