Jak zabezpieczyć się przed zatruciem tlenkiem węgla?

Czujnik czadu czujnik tlenku węgla Fireangel


Każdego roku dochodzi do kilku tysięcy zdarzeń z czadem. Ten niebezpieczny gaz jest bezwonny i niewidzialny. Powoduje to, że ciężko jest go wyczuć zmysłami. Najlepszym i jedynym skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie certyfikowanego czujnika tlenku węgla, który w porę zaalarmuję nas o zagrożeniu.


Czym jest czad?

Tlenek węgla (czad) to silnie trujący gaz, nazywany potocznie „cichym zabójcą” – jest bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku. Wdychany łatwo wchłania się do krwioobiegu i powoduje trwałe szkody w organizmie. Gdy występuje w dużym stężeniu, szybko prowadzi do utraty przytomności i śmierci.


Czad powstaje w pomieszczeniach wyposażonych w urządzenie grzewcze z otwartą komorą spalania, takich jak: kominki, piece olejowe, piece gazowe, kotły czy kuchnie węglowe. To właśnie w tych miejscach ryzyko jest największe, poprzez słabo działającą wentylacje co powoduje, że ilość powietrza potrzebnego do procesu spalania jest zbyt mała.

Jakie są objawy i konsekwencje zatrucia tlenkiem węgla?

Tlenek węgla trafia do organizmu poprzez układ oddechowy, a następnie wchłaniany jest do krwiobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną szybciej niż tlen, prowadząc do niedotlenienia tkanek.

W zależności od stężenia tlenku węgla oraz czasu wdychania skażonego powietrza mogą występować objawy:

  • ból głowy,
  • mdłości,
  • utrata przytomności,
  • nawet śmierć.


Jak przeciwdziałać czadowi?

Najlepszy, a zarazem, najskuteczniejszym sposobem, szybkiego wykrycia zagrożenia jest czujnik tlenku węgla. Tak jak już wspomnieliśmy, nasze zmysły nie wykryją tego zagrożenia, co tylko utrudnia prawidłową reakcję. Czujnik czuwa zatem nad naszym bezpieczeństwem i w momencie pojawienia się czadu powinien nas poinformować głośną sygnalizacją dźwiękową jak i optyczną. Ważne w tym wszystkim jest, by mieć urządzenie sprawdzone i przetestowane – a takimi są tylko czujniki posiadające certyfikat zgodności z normą EN50291.


Podsumowując, wybór odpowiedniego czujnika czadu jest kluczowym elementem w zapewnieniu bezpieczeństwa dla nas i naszych bliskich. W wyborze czujnika warto zwrócić uwagę na jego żywotność, certyfikaty oraz sposób zasilania.  Warto wybrać czujnik marki FireAngel, które gwarantują długą nawet 10-letnią żywotność, a ich produkty posiadają niezbędne certyfikaty. Szeroki wybór czujników pozwala na wybranie urządzenia z wymienną baterią, jak i również 10-letnią – baterią litową, która nie wymaga wymiany ani ładowania przez cały okres żywotności 10 lat.


Zobacz produkty

Czujnik tlenku węgla FireAngel CO-9X10-PLT

Czujnik tlenku węgla FireAngel CO-9X10-PLT

Czujnik tlenku węgla CO-9X10-PLT to certyfikowane urządzenie wykrywające czad. Oferuje ono najwyższy poziom bezpieczeństwa w przystępnej cenie dzięki ..

Brutto: 184,38 zł Cena netto: 149,90 zł

Czujnik tlenku węgla  FireAngel FA3322-INT

Czujnik tlenku węgla FireAngel FA3322-INT

Czujnik tlenku węgla  FireAngel FA3322-INT to topowe urządzenie wyposażone w wyświetlacz. Służy do zapobiegania zatruciom tlenkiem węgla przez sz..

Brutto: 318,57 zł Cena netto: 259,00 zł

Czujnik tlenku węgla na baterie FireAngel FA3313-INT

Czujnik tlenku węgla na baterie FireAngel FA3313-INT

Czujnik tlenku węgla FireAngel FA3313 to wysokiej klasy detektor wykrywający czad i tym samym chroniący użytkowników przed śmiertelnym zatruciem tym b..

Brutto: 157,44 zł Cena netto: 128,00 zł